Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive Web Tasarım Nedir ?

Günümüzde responsive web tasarım tablet ve mobil cihaz kullanım oranı artışından sonra dünya da olduğu gibi ülkemiz içinde web sitelerinde kullanılmaya başlamıştır. Responsive tasarım ile hazırlanan bir web sitesi masaüstü, tablet, mobil cihaz, tv gibi bir çok platformda uygun çözünürlükte tam gözükmesine yarayan tasarım çeşitidir. Cihazlara göre web sitenin görüntüsünün değişmesine yardımcı olan bu duyarlı tasarım gelişmiş 4 çözünürlük boyutlarında hazırlanmaktadır. Web sayfanızın akıllı telefon ve tablet için ekran uyumsuzluğu sorununu responsive tasarım hazırlayarak giderebilirsiniz. Mobil destekli sayfalar seo içinde yararlıdır. İnternet kullanıcıların bir çoğu telefonda google üzerinde yaptığı aramalarda açılan sitelerin içeriklerinin tam gözükmemesinden dolayı google yaptığı son güncellemelerinden birisi olan Google Mobile Friendly Update ile arama sonuçlarını iyleştirmek için bir adım attı. Mobile Friendly güncellemesinden sonra mobil web siteleri arama sayfası sonuçlarında üst sıralara çıktı. Artık bir web sitesi sadece masaüstü için değil mobil ve tablet cihazlar içinde uyumlu olmalıdır. Responsive web tasarım seo açısından önemli bir rol oynuyor. Biz “Kocaeli responsive webtasarım” hizmeti vermeye devam ediyoruz. Kocaeli şehrinde responsive web site yok denilecek kadar az sayıda.

Web tasarımcılar responsive tasarım ile daha esnek web siteleri ve tüm cihazların ekranına optimize edilmiş sadece masaüstü çözünürlüğü ile sınırlı olmayan bu duyarlı tasarım çeşitini gün geçtikce tüm sitelerde uyguluyor.

Responsive tasarım nedir ? Ne işe yarar ?

Web sayfanın masaüstü versiyonda olan resimler, fontlar ve yazıların tablet ve mobil cihazlarında küçülüp ekrana uygun boyutlarda olmasına yarıyor. Responsive olan web siteyi ister büyük bir televizyonda açın isterseniz telefonda aynı kalitede tamamı okunur ve görünür yapıya sahip ölçeklendirilmiş tasarımlardır. Bir web sitesi için hazırlanan 4 ekran çözünürlüğünde css ve html kodlarından oluşan tasarıma responsive tasarım diyoruz. Bu tasarımlar eski sitelerde mevcut değildir ve ekran dışına çıkan site görüntüleri hem ziyaretçi için sayfadan çıkış sebebidir ve google gibi arama motorlarında ilk sayfa sonuçlarında çıkma hayali suya düşmektedir. Responsive duyarlı tasarım olan bir web sitesinde gezerken ekrana zoom yapma gereksinimi duymazsınız tüm yazılar açık ve net okunacak şekilde hazırlanır.

Responsive tasarım nasıl yapılır ?

Duyarlı web tasarım son bir kaç yıl içinde çok değişti. Mobil cihaz kullanımları artınca telefonda sorunsuz çalışacak bir web sitesi hazırlamak şart oldu. Duyarlı web tasarım mobil cihazlar, tablet ve masaüstü ekranlarında ayrı çözünürlüklerde çalışacak web sitesi oluşturmak biraz css ve html kod bilgisi gerektiriyor. Duyarlı tasarım çıkana kadar web sitelerin geneli masaüstü ve dizüstü bilgisayar çözünürlükleri için tasarlanmıştır. Web tasarımcıların yeni nesil medya takip olarak mobil ve tablet kullanımı arttığından dolayı ürettikleri responsive web tasarım sayesinde tüm cihazlarda okunabilir büyük yazılar gözükebilir resimler ve siteyi sorunsuz şekilde açılan tasarımlar hazırlamaya başladı. Artık iş dünyasıda gelişip internete taşındığı için kurumsal web site tasarımı da responsive duyarlı tasarım olması gerekir.

Responsive tasarım ekran boyutları

Mobil Telefon
320 x 480 px çözünürlük

Tablet
768 x 1024px çözünürlük

Notebook – Netbook
1024 x 768px çözünürlük

Masaüstü bilgisayar
1680 x 1050px çözünürlük

Duyarlı tasarım yukarıdaki çözünürlük listesine göre hazırlanır. Ekran çözünürlüğü açılan cihaza göre sitenin yazıları, resimleri ve görünümü otomatik boyutlandırır. Bu özel tasarım tekniği ile web sitenizin açılmayan cihaz kalmasın diye düşünülmüş duyarlı tasarımlardır. Normal bir siteyi duyarlı tasarımla harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Responsive web tasarım testi

Bir web sitesini responsive tasarım olup olmadığını buraya tıklayarak test edebilirsiniz. Açılan sitede yukarıdaki sol kutuya web site adresinizi yazıp GO tuşuna bastıkdan sonra ortada olan masaüstü, tablet ve mobil cihazların ikonlarına tıklayarak yazdığınız sayfanın tüm cihazlardaki çözünürlük görünümlerini kolaylıkla görebilirsiniz.

Mobil uyumluluk testi

Google artık web sitelerin mobil uyumlu olmasını şart görüp arama sonuçları sıralamasınıda değiştirecek mobil web site tasarımları sonuçlarda ilk sayfada çıkartma kararı aldı. Bir web siteniz varsa ve mobil uyumluysa google için değerli bir kuraldır fakat mobil cihazlarla uyumlu değilse ziyaretçi düşüşünü gün geçtikce fark edeceksiniz. Web siteniz mobil cihazlarla uyumlumu test etmek için google mobil web site rehberinden sorgulayabilirsiniz.

Web sitenizi mobil uyumluluk testi yapmak için buraya tıklayın.

Viewport nedir ?

Viewport bir web sitenin kullanıcılara görünen alandır. Meta tag (etiket) olarak sayfalara eklenir ve responsive tasarımlar cihazlara göre çözünürlük değiştirmesi için komut veren ufak kod. Bu kod sayesinde cep telefonu ve tabletlerde web site daha küçük görünmesine yardımcı olur. Duyarlı tasarımın çalışması için viewport meta tag sayfaya eklenmesi gerekir. Statik sayfa tasarımlarından esnek sayfalara geçiş sebebi olan bu responsive tasarım artık sabit boyutlu resimler yazılar ve içerik alanlarını esneyek % yüzdelik px boyutlandıran css kodlara yerini bırakmıştır. Sabit çözünürlükte olan web sitelerin tablet ve cep telefonlarında ekrana sığmamasını duyarlı tasarım ile bu sorunu çözebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
WHATSAPP

CANLI DESTEK

Hemen Ara: 0554 8950095