E-Ticaret Sitesi Tasarımlarında Nelere Önem Verilmelidir?

E-Ticaret Sitesi Tasarımlarında Nelere Önem Verilmelidir

E-Ticaret Sitesi Tasarımlarında Nelere Önem Verilmelidir?

E-ticaret web sitesi kurarken çok büyük titizlikle planlama yapılmalıdır. Normal bir mağaza açarken mağazanın yeri, satılacak ürünlerin çeşidi ve sayısı, mağazanın iç dizaynının nasıl olacağı ve rafların düzeni dikkate alınmaktadır. Bir elektronik ticaret sitesi açarken de aynı detaylar önceden düşünülüp planlanmalıdır.
Alan adı: Alan adı seçimi en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Güzel, marka olabilecek, akılda kalıcı ve işletmeyi en iyi şekilde temsil edecek alan adı seçilmelidir.

Ürün sayısı: Online mağazada kaç adet ürünün satılacağına önceden karar verilmelidir. Açılacak olan sitenin tasarımı ürün sayısına uygun olarak yapılmalıdır. Çok ürün satılacak bir sitenin tasarımı ile az sayıda ürünün satışa sunulacağı sitenin tasarımı farklı olacaktır. Bu sebepten ötürü e-ticaret web sitesi kurarken öncelikle ticaretin hacmine karar verilmelidir.

Sayfa öğeleri: Sayfada hangi bileşenlerin yer alacağı belirlenmelidir. Örneğin son eklenen ürünler, çok satan ürünler, ürün kıyaslamaları ve başka bölümlerin kararı verilmelidir. Bazı satış siteleri sık güncellenmezler eğer bu tarz bir web siteniz olacaksa bu sitede son eklenen ürünler bölümünü sayfanın üstüne almanın bir anlamı yoktur.
Site yöneticisi: İlk bakışta fiziki bir siteye göre daha az ilgi istiyormuş gibi görünen E-ticaret sitesi ürün girişi, sipariş alınması, ürün fiyatlarının güncellenmesi ve diğer işlemlerin yapılması gerektiğinden bu işlerle düzenli olarak ilgilenen yöneticilere gereksinim duyacaktır.

Sanal pos: Normal mağazalarda kredi kartı ile alışveriş yapabilmek için pos cihazları bulunur. E-ticaret sitelerinde ise müşterilerin kredi kartları ile alışveriş yapabilmeleri için bu cihazların online hali olan sanal pos bulunmalıdır. Ve tabii ki güvenli alışverişin sağlanması için sitede SSL sertifikası olmalıdır.
Kısaca E-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için yukarıda da anlattığımız birtakım detaylar iyi düşünülüp planlanmalıdır. Hazır E-ticaret paketleri mi tercih edilecek yoksa özel E-ticaret yazılımı mı seçilecek iyi düşünülüp karar verilmelidir. Sitelerin tasarımı, tema ve yazılım seçimi ise uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu konuda güvenilir bir kurumdan hizmet almanız tavsiye edilir.
Web tasarımında yapılmaması gereken hatalar nelerdir?

– Düzensiz içerik yerleşimi: Şık ve net bir tasarım hiyerarşisine her zaman önem verin. Kullanıcıları karmaşık bir yerleşimin ortasında bırakmak yerine ilgili kısıma yönlendirmeye çalışın.

– Zayıf navigasyon: Ziyaretçilerin hangi sayfada olduklarını bilmelerini ve istedikleri sayfaya kolayca geçebilmelerini sağlayın.

– Okunaklılık: Sayfanızdaki metin içeriğin okunaklı olması çok önemlidir. Yaratıcılığa fazla önem verip metnin okunulabilirliğini dikkatinizden kaçırmayın.

– Başarısız renk ve karşıtlık kullanımı: Renk ve karşıtlık kullanımı her tasarım için farklılık gösterir. Doğru tercihi yapmak için çeşitli online araçlardan yararlanabilirsiniz.

– Karmaşık formlar: İnsanlar sürekli farklı formlara maruz kaldığı için artık kayıt formları için zaman ayırmak istemiyor. Bu nedenle, formlar olabildiğince kısa ve basit olmalıdır.

– Büyük imaj ve flash destekli grafik ve animasyon kullanımı: Web siteniz ne kadar ağır olursa o kadar geç yüklenir. Özellikle mobil cihazlarda bu büyük bir sorun. Web sitesi trafiğinizin artması için hızlı bir siteniz olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir