Duyarlı (Responsive) Web Tasarımı

Duyarlı (Responsive) Web Tasarımı

Duyarlı (Responsive) Web Tasarımı

Günümüz dünyasında kitle iletişim araçlarının baş döndürücü ve çok yönlü gelişimi, bilgiye her zaman ve her yerden ulaşmak isteyen kullanıcı sayısını etkilemekte, bunun sonucu olarak web uyumlu cihaz kullanımı artan bir hızla çoğalmaktadır.

“Google tarafından yapılan The Mobile Movement: Understanding Smartphone Users araştırması sonuçlarına göre ortalama akıllı telefon kullanım oranı %70 oranını aşmış durumda. Akıllı telefon sahibi insanların %81’i internette sörf, %77’si arama yapıyor, %68’i mobil uygulama kullanıyor ve %48’i telefonu ile video izliyor. Akıllı telefon sahibi insanların %72’si televizyon izlerken, bir yandan da akıllı telefonları ile de diğer medya mecralarını takip ediyor. Akıllı telefon sahibi insanların %93’ ü, telefonlarını evdeyken de kullanıyor’’ (Pham 2011).”

İnsanların her an, her yerden kısa sürede bilgiye ulaşma isteği, mobil cihazların kullanıcılarına internet erişimine olanak tanıyan bir anlayışla tasarlanmasını zorunlu kılmaktadır. Mobil cihaz kullanımındaki bu hızlı artış web tasarımlarından beklenen klasik anlayışı değiştirmekle birlikte web sektörünü yeni yazılım ve donanım arayışına yöneltmiştir. Çünkü önceleri esnek olmayan web tasarım anlayışında, responsive tasarımdaki gibi bir yazılım ve uygulama gereksimine ihtiyaç duyulmazken, teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan farklı ekran ölçüleri esnek bir tasarım anlayışını gerekli hale getirmiş, bu durum her türlü mobil cihaza uyum sağlayabilen “duyarlı (Responsive) Web Tasarımı anlayışını ortaya koymuştur.
Bu çalışmada konu ile ilgili birçok site incelenerek bunlar arasından örnek oluşturabilecek bir web sitesi üzerinde çalışılmış ve “bir web sitesi nasıl duyarlı hale getirilir?” sorusuna teknik olarak cevap aranmıştır.
Responsive Web Design” tanımı ilk olarak 2010 yılında web tasarımcısı ve geliştiricisi olan Ethan Marcotte tarafından, A List Apart web sitesindeki “Responsive Web Design” başlıklı makalesinde yer almıştır. Ethan, bu makalesinde farklı mobil cihazlar için farklı web tasarımları yapmak yerine, aynı tasarımın farklı cihazlar için uygulanabilir hale getirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Ethan, 2011 yılında Responsive Web Design adlı bir de kitap yazarak bu konu ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunmuş ve duyarlı bir site tasarımını esnek grid sistem (flexible grid layout), esnek görsel ve ortam dosyaları (flexible images and media) ve Medya Sorgularına (Media queries) dayandırarak açıklamıştır.

Duyarlı bir site tasarımı yapmak, kullanılan cihaza ait ekran çözünürlüğü ve boyutu ile doğrudan ilgilidir. Bir web arayüzü tasarımının duyarlı olabilmesi, kullanılan tasarım elemanlarının cihaza adaptasyonu ile sağlanmalıdır. Tasarım elamanlarının belli bir standart ölçekleme sistemine göre yerleştirilmesi ve hizalanması gerekmektedir. Bu durum ise esnek grid sisteminin kullanılması ile mümkün olmaktadır.

Masaüstü internet kullanıcıları ile mobil internet kullanıcılarının bir web sitesini ziyaret ettiklerinde karşılaştıkları sorunlar birbirinden farklıdır. Örneğin, masaüstü kullanıcılar ziyaret ettikleri bir sitede sayfa görüntülemede sorun yaşamazken aynı siteyi mobil cihazlar ile görüntülediğinde resim veya metin boyutları ile ilgili sorun yaşamaktadır. Bu nedenle gün geçtikçe web site ihtiyacı duyan şirketler, tasarımlarını yalnızca masaüstü kullanıcıları için değil mobil kullanıcılarını da düşünerek sipariş etmektedir.

Bunun sonucu olarak,ilgili şirketlerin de mobil internet kullanıcılarına yönelik uygulama ve hizmetlerinde önemli ölçüde artış görülmektedir. Çünkü duyarlı Web Tasarımı tekniği, masaüstü bilgisayarda, notebookta, tablette ve akıllı telefonlarda uyum sağlayacak şekilde çalıştığı için her farklı mobil cihaza uygun uygulama zorunluluklarını ortadan kaldırmaktadır.

Kaynak : https://goo.gl/8ZzQSv

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
WHATSAPP

CANLI DESTEK

Hemen Ara: 0224 8880095